Індукція овуляції

Індукція овуляції

Для зачаття необхідна овуляція. Проте, менструальний/овуляторний цикл надзвичайно чуттєвий і його можна легко порушити. Проблеми, пов`язані з овуляцією, зустрічаються дуже часто, на них припадає близько 25% випадків безпліддя у жінок*

Запис на консультацію

* обов'язкові для заповнення поля
Дякуємо ваше повідомлення надіслано

Що таке індукція овуляції?

Стимуляція яєчників і стимуляція овуляції передбачають два різних процеси, проведення яких може бути потрібним різним жінкам в процесі лікування безпліддя.

Стимуляція яєчників застосовується для отримання декількох яйцеклітин (ооцитів). Це дозволяє репродуктологу обрати найбільш якісну яйцеклітину в ході лікування із застосуванням ДРТ, оскільки якість клітин може відрізнятися1,2

Індукція овуляції застосовується з метою індукування дозрівання і овуляції фолікулів для звільнення як мінімум однієї яйцеклітини. Вона потім може бути запліднена в організмі природним способом під час статевого акту або із застосуванням штучного запліднення з внутрішньоматковою інсемінацією1

Коли необхідна стимуляція овуляції?

У деяких жінок овуляція не відбувається (ановуляція) або відбувається нерегулярно (олігоовуляція). Це може бути наслідком багатьох факторів, включаючи1

  • Порушення гормонального балансу.
  • Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ).
  • Надлишкова або недостатня маса тіла.
  • Надлишкове фізичне навантаження.

Зазвичай овуляція досягається лише прийомом лікарських препаратів від безпліддя, а застосування допоміжних репродуктивних технологій, таких як ЕКЗ або ІКСІ не потребується. Залежно від пацієнта, для індукції овуляції можуть використовуватися кломіфену цитрат або гонадотропіни:

  • Кломіфену цитрат – застосовується в якості первинної терапії.
  • Гонадотропіни – препарати, які можуть призначатися окремим пацієнткам при ШЗ, яким необхідна більш ефективна стимуляція яєчників у тих випадках, коли кломіфену цитрат не дав позитивних результатів.

Для запобігання передчасного звільнення яйцеклітин (овуляції) лікар може призначити гормональні препарати для пригнічення природного менструального циклу1.

Лікування

Лікування з використанням кломіфену цитрату

Якщо жінка раніше не проходила лікування безпліддя і страждає від синдрому полікістозних яєчників, скоріше за все, лікар призначить їй препарат для початкового лікування безпліддя – кломіфену цитрат3. Він передбачає пероральні таблетки, які приймають упродовж 5 днів на ранній стадії менструального циклу для стимулювання росту фолікулів. Це провокує мозок на продукцію гонадотропіни-рилізинг-гормону (ГнРГ), що стимулює вироблення фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) і лютеїнізуючого гормону (ЛГ)1,4. Зазначені гормони стимулюють ріст фолікулів і овуляцію яйцеклітин.

Побічні ефекти від прийому кломіфену цитрату включають: приливи, головні болі або нечіткість зору, різкі зміни настрою, болісність молочних залоз і нудоту1. Оскільки кломіфену цитрат стимулює ріст фолікулів, існує підвищений ризик розвитку кіст яєчників, а також ризик багатоплідної вагітності1.

Залежно від реакції вашого організму на кломіфену цитрат, ваш лікар обговорить з вами інші препарати для лікування безпліддя, такі як гонадотропіни1.

Лікування із застосуванням гонадотропінів

Гонадотропіни – це є гормони, що виробляються в організмі жінки природним шляхом. Лікування із застосуванням гонадотропінів полягає в ін`єкціях вказаних гормонів для стимуляції дозрівання яйцеклітин і овуляції.

Ін`єкції ФСГ вводяться на ранній стадії менструального циклу, зазвичай упродовж тижня або довше. Активується старт дозрівання декількох фолікулів. Ін`єкції ЛГ можуть вводитися паралельно з ФСГ для подальшої стимуляції і дозрівання яйцеклітин. Коли яйцеклітини майже дозріли, більшості жінок вводять одну стимулюючу ін`єкцію хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ)1. Це у свою чергу стимулює яєчники для повного дозрівання і звільнення яйцеклітин1.

Тести на вагітність вимірюють рівень ХГЛ в сечі або крові, тому важливо проходити тест лише за рекомендацією вашого лікаря і не раніше, оскільки він може зреагувати на ХГЛ в стимуляційній ін’єкції і показати хибно позитивний результат1.

Оскільки гонадотропіни чинять більший вплив, ніж кломіфену цитрат, існує підвищений ризик виникнення1:

    Синдрому гіперстимуляції яєчників (СГЯ) – стану, при якому розвивається велика кількість фолікулів. СГЯ зазвичай виявляється швидко, але у близько 2% жінок може виникнути потреба звернення за допомогою в стаціонар.
  • Багатоплідної вагітності – народження двійнят або трійнят. Це може здатися привабливим, але може призвести до серйозних ризиків здоров`ю матері та дітей.

Контроль менструального циклу

При рості занадто високої кількості фолікулів лікар може прийняти міри та відрегулювати дозування ГТ для уникнення багатоплідної вагітності і також призначити препарати, що контролюють стимульований цикл.

Існують 2 типи препаратів, які використовують для управління циклом: агоністи та антагоністи. Обидва види є високоефективними, і спеціаліст призначить найкращий препарат в кожному конкретному випадку1.

 

Посилання:
  1. *Американське>товариство >репродуктивної медицини (ASRM). Лікарські препарати, що стимулюють овуляцію. Керівництво для пацієнтів. 2016 р. Доступно за посиланням: http://www.reproductivefacts.org/globalassets/rf/news-and-publications/bookletsfact-sheets/english-fact-sheets-and-info-booklets/booklet_medications_for_inducing_ovulation.pdf. Доступ отримано: січень 2018 р.
  2. Cohlen B. Розділ 12: Стимуляція овуляції порівнюючи з контрольованою оваріальною гіперстимуляцією. В: Стимуляція овуляції: Доказові рекомендації для щоденної практики. Під редакцією: Santbrink E and Laven J, 2016 р.
  3. Національний інститут охорони здоров’я та вдосконалення медичної допомоги (National Institute for Health and Care Excellence, NICE). Проблеми з боку репродуктивної функції: оцінка та лікування: CG156. Серпень 2016 р. Доступно за посиланням: https://www.nice.org.uk/guidance/cg156. Доступ отримано: лютий 2018 р.
  4. Kamath M and George K. Reprod Biol Endocrinol 2011 року; 9: 86.

Вам буде цікаво дізнатись:

Під час ЕКЗ яйцеклітина запліднюється сперматозоїдом поза тілом жінки в лабораторних умовах клініки репродукції*

Для запліднення сперматозоїд повинен проникнути в яйцеклітину, щоб генетичний матер...

Основною метою заморожування статевих клітин є їх збереження для використання в наступних циклах ДРТ