Стимуляція яєчників

Стимуляція яєчників

Щоб зачаття могло відбутися, повинна бути овуляція. Однак менструальний цикл надзвичайно чутливий до різних факторів і може легко порушуватися. Проблеми, пов'язані з овуляцією, трапляються доволі часто, на них припадає близько 25% випадків безпліддя у жінок*

 Коли необхідна стимуляція яєчників?2

Ізольовано стимуляція яєчників не підходить для тих випадків, коли ЕКЗ проводять внаслідок чоловічого фактору безпліддя. Така процедура рекомендується для:

 • Жінок, у яких нема овуляції (ановуляція) або у яких овуляція відбувається нерегулярно (олігоовуляції);
 • Жінок з ендометріозом від легкого до середнього ступеня тяжкості.

Що таке стимуляція яєчників?2

Стимуляція яєчників (відома також як контрольована оваріальна стимуляція, КОС) – це лікування безпліддя у жінок, під час якого яєчники стимулюються з метою отримання декількох яйцеклітин, з розрахунком на те, що одна з них буде достатньо зрілою для запліднення. Метою КОС є розвиток декількох фолікулів.

КОС відрізняється від індукції овуляції (ІО) тим, що протягом одного циклу стимулюється ріст декількох яйцеклітин, а не однієї, як під час ІО. Це робить зазначений спосіб більш ефективним.

Індукцію овуляції зазвичай проводять до того, як розглядають інші методики ДРТ.

Стимуляція овуляції часто використовується в циклах екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), внутрішньоматкової інсемінації (ВМІ) та інтрацитоплазматичної ін’єкції сперматозоїда (ІКСІ).

КОС також можуть застосовувати у донорів яйцеклітин3.

Процедура оваріальної стимуляції

Стимуляція яєчників включає в себе три основних етапи4:

 • Лікування гонадотропінами для стимуляції розвитку множинних фолікулів.
 • Лікування із застосуванням агоністів або антагоністів для контролю циклу та запобігання передчасній овуляції.
 • Запуск фінального дозрівання ооцитів із застосуванням тригерів овуляції за 36-38 годин до пункції яєчників3.

У жінок, що проходять стимуляцію яєчників, протягом лікування має проводитись ультразвуковий моніторинг3.

Які препарати використовуються?

Гонадотропіни (перший етап)

Гонадотропіни  – це гормони, які природним чином виробляються в організмі жінки. Зазвичай велика частина фолікулів кожного менструального циклу зазнає атрезії в перші кілька днів від його початку. Це пов’язано з тим, що рівні гонадотропінів – фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) і лютеїнізуючого гормону (ЛГ) знижуються в ранню фолікулярну фазу1.

Таким чином, щоб забезпечити зростання множинних фолікулів, використовують стимуляцію яєчників для підтримки зазначених концентрацій гонадотропінів. Ця діяльність спрямована на подолання зниження рівня ФСГ і ЛГ, що найчастіше виникає на ранньому етапі менструального циклу5.

Спеціаліст з лікування безпліддя зазвичай вибирає початкову дозу, ґрунтуючись на віці, індексі маси тіла (ІМТ) пацієнтки, соматичному анамнезі пацієнтки, рівнях гормонів і кількості антральних фолікулів (КАФ). КАФ визначається під час трансвагінального ультразвукового дослідження, що показує кількість і розмір фолікулів, наявних в обох яєчниках6.

Оскільки гонадотропіни чинять сильніший вплив, ніж, наприклад, кломіфену цитрат (при ІС), існує підвищений ризик виникнення1:

 • Синдрому гіперстимуляції яєчників (СГЯ) – стану, у якому розвивається надмірно велика кількість фолікулів. СГЯ зазвичай проявляється швидко, приблизно 2% жінок може звернутися за допомогою в стаціонар.
 • Багатоплідної вагітності – народження двійнят може здаватися привабливим для деяких пар, проте існують серйозні ризики для здоров’я як матері, так і дітей.

Агоністи і антагоністи (другий етап)

До/під час лікування гонадотропінами у схемах використовуються інші групи лікарських препаратів для забезпечення настання овуляції в точно визначений час4. Зазначені препарати контролюють цикл стимуляції і попереджують небажане ендогенне спонтанне вироблення гормонів й утворену до моменту пункції фолікулів передчасну овуляцію1.

Зазначені препарати можуть вводити у вигляді ін’єкції або у формі назального спрею4.

Тригер овуляції (третій етап)

Зазвичай, щоб відбулася овуляція, в організмі жінки підвищується рівень ЛГ в певний час менструального циклу. Однак у деяких жінок цей процес не відбувається або відбувається в недостатньому об’ємі2. Таким жінкам необхідна ін’єкція ще одного гормону – хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ), щоб стимулювати фінальне дозрівання ооцитів/овуляцію на фінальному етапі стимуляції яєчників4.

Це дозволяє лікарю знати точний час овуляції, синхронізуючи з нею інші маніпуляції, такі як ІКСІ або забір яйцеклітин, підвищуючи шанс успішного запліднення.

 

Посилання:
 1. *Американське товариство репродуктивної медицини (ASRM). Лікарські препарати, що стимулюють овуляцію. Керівництво для пацієнтів. 2016 р. Доступ за посиланням: http://www.reproductivefacts.org/globalassets/rf/news-and-publications/bookletsfact-sheets/english-fact-sheets-and-info-booklets/booklet_medications_for_inducing_ovulation.pdf. Доступ отримано: січень 2018 р.
 2. Cohlen B. Розділ 12: Стимуляція овуляції порівнюючи з контрольованою оваріальною гіперстимуляцією. In: Стимуляція овуляції: Доказові рекомендації для щоденної практики. Під редакцією: Santbrink E and Laven J, 2016 р.
 3. Національний інститут охорони здоров’я та вдосконалення медичної допомоги (National Institute for Health and Care Excellence, NICE). Проблеми з боку репродуктивної функції: оцінка та лікування: CG156. 2016. Доступ за посиланням: https://www.nice.org.uk/guidance/cg156. Доступ отримано: вересень 2016 р.
 4. Gallos I et al. Cochrane Database Syst Rev 2017; 3: CD012586.
 5. Balasch J and Fábregues f. Reprod Biomed Online 2003; 6 (4): 427-431./li>
 6. Jungheim E et al. Semin Reprod Med 2015; 33 (2): 77-82.

Вам буде цікаво дізнатись:

Забір яйцеклітин – це хвилюючий етап циклу, адже ви стаєте на крок ближчими до вагітн ...

Основною метою заморожування статевих клітин є їх збереження для використання в наступних циклах ДРТ

 Після терплячого очікування розвитку ембріонів, нарешті, настав день перенесення ембріона. Тут ви зможете дізнатися більше про те, чого очікувати в день перенесення ембріона